O projektu

Spíše něž o nás je příhodnější označení „O projektu“, protože hlavní myšlenkou vedoucí k publikaci webových stránek SkiAlpSeniors byla myšlenka založit komunikační platformu pro lidi podobného zaměření a smýšlení. Jedná se tedy spíše o komunitní projekt s rovnou možností zapojení se pro kohokoliv. I bez rozdílu věku.

Na chození po horách a sjíždění svahů ve volném terénu je prostor od školního věku až po věkové kategorie 60+, 70+, 80+, 90+ a dokonce 100+. Tohle není smyšlenka, klišé ani hloupá vize. Stačí s pomocí pana Googla a Youtuba nahlédnou za oceán. Setkáváme se stále častěji s tím, že tyto aktivity oslovují řadu lidí i v pokročilejším věku (říkejme raděj v pozdním mládí, je v tom skryta i ona nezbytná špetka ducha a stavu mysli). Rysem pak bývá i obava nebýt těm fyzicky zdatnějším a technicky vyspělejším na obtíž. Tím se poněkud komplikuje start takové aktivity plynoucí z ostychu. Typickým příkladem je zdatný lyžař sjíždějící jakýkoliv upravený svah a jeho snaha o přechod do volného terénu. Může to být šok a závěr: „… no na to už nemám“. Hloupost. Proč tedy nepomoci s praktickou výukou? Ti, co jsou zdatnými lyžaři, turisty a lezci přirozeně s věkem ztrácejí kondičku, pružnost a sílu, zkušenosti a dovednosti však zůstávají. Přibývají spíše respekt, mnohdy obavy z možného pádu, zlomeniny atd. Ideální čas tedy postrčit ostatní k lepším dovednostem. Pohled na sjezdovky a daleko mladší lyžníky bývá mnohdy komický až smutný. Také tam bývá mnohdy docela husto, až nebezpečno. Tak proč to nezkusit jinak. Proč nevyrazit mimo lyžařský a volnočasový resort? Složenina v názvu projektu napovídá, že nemusí jít jen o skitouring, ale v létě také o turistuku, via ferrata a lezení jak doma, tak v cizině.

O WEBu, komunitě a lidech

Základní myšlenka projektu je založena na svobodném rozhodnutí lidí být součástí komunity. Platforma webových stránek bude obsahovat:

Volně přístupné části

 1. prezentaci základních myšlenech, možnost registrace
 2. Články o metodice, technice, aktivitách, užitečných informací atd. a to formou jakéhosi „portfolia“
 3. Příspěvky na různá temata, komentáře k výletům, všem aktivitám, recenze, doporučení, galerii, videa atd. – formou Blogu

Tako veřejná část zůstává otevřená do internetového prostoru, aby poskytovala více informací zájemcům o takový komunitní projekt. Nicméně i tato část bude uzamčena pro aktualizace a komentáře k příspěvkům a článkům. Na jedné straně toto rozhodnutí omezuje otevřenost platformy, na druhé straně je nezbytné se vyhnout anonymním blogerům, kteří mnohdy svými nesmysly, hloupostí a arogancí plní internetový prostor.

Prostor WEBu

Pokud lidé budou chtít být součastí takového projektu nebo to alespoň zkusit, bude podmínkou registrace. Ta slouží jednak k ochraně informací, jednak ke sdílení informací mezi registrovanými navzájem. Profily nebudou personálního charakteru, ale spíše charakteru věcného. K takovým údajům patří:

 • rok narození
 • denní výstup (výškové metry):  obvyklý a pohodový / maximální
 • lyžařské schopnosti a dovednosti: (dle všeobecné klasifikační tabulky skialpinismu – uvedena na stránkách)
 • schopnosti a dovednosti při výstupu: mačky, cepín, jištění v ledu atd.
 • lezecké schopnosti: obvyklé / maximální vers. skalky, písek, vícedélky (vše v UIAA stupnici obtížnosti)
 • via ferrata: obvyklé / maximální (A-F)
 • zkušenosti a dovednosti zajímavé pro ostatní:
 • doplňkové záliby:
 • Kontakt: region bydliště, e-mail, telefon

Tyto informace vč. fotografie(í), připadně videa na youtube, odkazů atd. jsou součástí uživatelského profilu. Poskytnutí těchto informací není povinné, spíše smysluplné.

Profilové údaje budou samozřejmě dostupné pouze v rámci komunity, tj. pro přihlášené uživatele. Další službou pro komunitu bude:

 • kalendář akcí
 • možnost připojovat k příspěvkům a článkům komentáře, publikovat vlastní příspěvky, články, podílet se na rozvoji a administraci WEBu
 • nahrávat galerie, odkazovat se na ně, umisťovat odkazy na videa atd.

Tato publikační činnost má za cíl umožnit komunitě snadné sdílení ověřených informací o tůrách, technice, informačních zdrojích a referencích. Nejedná se o internetovou komunitu, takže ani tyto informace nejsou anonymní. Komunita SkiAlpSeniors není virtuální, ale jsou to lidé, kteří se stýkají ve volném čase, mají společné koníčky a komunikují tradičně, ideálně na horské boudě u sklenky. Internetový prostor slouží pouze rychlému předávání, sdílení a získávání informací. Moderní technologie má sloužit, nikoliv obtěžovat a zotročovat.

Příkladem takového smysluplného použití je právě kalendář. Základní myšlenkou je možnost získat rychlou informaci o termínu, charakteristice a možné účasti. Příklad: Pavel se rozhodne ve čtvrtek, že je bezva počasí, nasněžilo a jsou príma podmínky na sjezdík do Labáku v Krkonoších. Napíše tedy do kalendáře informaci: V 8:30 startujem z parkoviště Horní Mísečky, cílem Vrbatka, pivo, sjezdík Labák. Máme jedno místo v autě z Prahy, bude to na pohodu, kdo chce potrénovat a okusit prašan vítán.“ Vzhledem k tomu, že WEB SkiAlpSeniors obsahuje RSS feed server, tak všichni, kdo používají k rešeržím RSS čtečku (tzv. RSS feed reader) mají tuto informací téměř okamžitě k dispozici v telefonu. Žádné sms, žádné maily. Jedno kliknutí a případné přidání komentáře „Budu tam“. Tím, že po přihlášení je známé ID respondenta, není nutné dalšího komentáře. Všichni v komunitě také vidí, kdo tam přijede. Prosté, jednoduché, nikoho neotravují sms, telefony a maily. Těch máme dost v práci.

Možná jsou tyto představy naivní …. to ukáže čas.

Poznámka! Návštěvníci WEBových stránek, buďte prosím trpěliví, vše, co je výše napsáno se rozjíždí pomalu a postupně. Tvoříme to po chvilkách volna a zvolna. Díky za pochopení.

Je možné použít registrační formulář nebo napsat e-mail na info@skialpseniors.cz.

 

Váš webmaster Pavel

 

 

REGISTRACE